Vajinusmusta Tedavi Yöntemleri

vajinusmus tedavisi, vajinusmus tedavisi yapımı, vajinusmus nasıl tedavi edilir

Vajinusmus, doktor kontrolünde üstesinden gelinebilecek, tedavi yöntemi kolay bir hastalıktır. Günümüzde her 10 kadından biri vajinusmusa yakalanmaktadır ve birçoğu geçer düşüncesiyle süreci uzatmaktadır. Kadınlar ilk başta çekinebilirler ancak referansları güzel ve uzman bir doktor tarafından yapılırsa kendilerini güvende hissedeceklerdir. Tedavideki alternatif yöntemler mutlaka öğrenilmeli ve doktor, hastaya en uygun olanını belirlemelidir; çünkü vajinusmusta sakin olmak, gevşemek ve kötü düşüncelerden arınmak, başarı elde etmek için çok önemlidir. Vajinusmusta tedavi yöntemleri nelerdir inceleyelim;vajinusmus tedavisi, vajinusmus tedavisi yapımı, vajinusmus nasıl tedavi edilir

l Doktor tarafından verilecek evde egzersiz yöntemi

Kadının kendi kendine veya partneriyle yapabileceği evde egzersizler mevcuttur. Kadın, eğer ileri boyutta bir vajinusmus hastalığı geçirmiyorsa nefes egzersizi, ayna egzersizi, genital masaj ve kegel egzersizleriyle süreci başarıyla tamamlayabilir.

l Botoks uygulaması

Genel anestezi ile yapılan botoksla kaslarda kısmi felç oluşumu sağlanır. Etkisi 2-6 ay sürmektedir. Yan etkileri olduğu gözlemlenmiştir bu sebeple fazla tercih edilmemektedir ve etkisi kalktıktan sonra tekrar vajinusmus görünebilir, kalıcı bir çözüm değildir.

l Vajinal diltatörler

Ölçüleri değişkenlik gösteren diltatörler, kendi kendine eğitim ve gevşeme tekniği için kullanılmaktadır. Doktor veya hemşire tarafından gösterilir ve ilk etapta onlardan birinin eşliğinde, daha sonra kendi başına yapılır.

l Cerrahi müdahaleler ve ilaç tedavisi

Vajinusmus hastalığının genellikle psikolojik sebeplerle ortaya çıktığı gözlemlense de yüzde 10 civarında fizyolojik sebeplerle de ortaya çıkabilir. Dolayısıyla çok nadir olarak cerrahi müdahaleler gerekir. Doktor, kızlık zarının sert olması, vajina girişinin çok dar olması ve bazı ciddi enfeksiyonlar nedeniyle hastaya ilaç tedavisi ve cerrahi operasyon önerisinde bulunabilir.

Vajinusmus Tedavisinde Başarı Oranı

 Vajinusmusa yakalanan kadın umutsuzluğa kapılmamalıdır; çünkü doğru tedavi yöntemleri uygulandığı zaman vajinusmus tedavisinde başarı oranı yüzden yüze yakındır. Her hastalıkta olduğu gibi bu hastalıkta da ilk ve en önemli olan şey moraldir ve çiftler birbirine destek olarak bu süreci sakin bir şekilde atlatmalılardır. Psikolojik olarak mutlu ve iyi hisseden ve kendi için en uygun tedavi yöntemine karar verdiğinden emin olan her kadın kolaylıkla vajinusmusu yenebilir ve herhangi bir şekilde tekrarını yaşamayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir