Varikosel Ameliyat Sonrası Neler Yapılmalı?

varikosel tedavisi, varikosel ameliyatı sonrası, varikosel neden olur

Varikosel hastalığı erkeklerinde yaygın olarak sol testisinde görülen ve testiste bulunan damardan kaynaklanan bir sorundur. Hekimler tarafından bir hastalık olarak adlandırılmayan Varikosel, sorunlu damar neticesinde testisin büyümesine neden olur. Ancak gençlik döneminde tedavi edilmeden bu sorun, ilerleyen yaşlarda spermlerin zarar görmesine neden olabilmektedir. Varikosel sorunundan cerrahi müdahale ile kurtulmak mümkündür. Varikosel ameliyatı sonrası dikkat edilmesi gerekenler konusunda hastaların ilk sorduğu konu cinsel ilişkidir.varikosel tedavisi, varikosel ameliyatı sonrası, varikosel neden olur

Varikosel ameliyat sonrası cinsel ilişki kurmada herhangi bir sakınca yoktur. Çünkü Varikosel ameliyat sonrası yapılması gerekenler içerisinde cinsel ilişki ile ilgili bir konu yoktur. Varikosel sorunu cinsel aktivitenin gerçekleşmesi ile ilgili bir durum olmadığından, hastanın herhangi bir kısıtlamaya gitmesi gerekmez. Ancak Varikosel ameliyat sonrası ağrı duyulmaması için kişinin kendini fazla zorlamaması gerekir. Bu nedenle Varikosel ameliyatı olanlar cerrahi bir operasyon geçirdiğinin farkında olarak, en azından 1-2 gün dinlenmelidir.

Varikosel ameliyatı fiyatı konusunda endişe duyanlarda, testis gibi üreme ile doğrudan ilgili bir sistemde meydana gelen bu sorunu, Varikosel ameliyatı fiyatı ile kıyaslamaması gerekir. Ayrıca sanılanın aksine Varikosel ameliyatı fiyatı ile kaygı duymadan bu ödemeyi sigortanın karşılaması sağlanabilir. Tüm sigorta ve devlet hastaneleri Varikosel ameliyatı fiyatı ödenmesinde gerek kalmadan bu operasyonu yapmaktadır. Sigorta tarafından tüm masraflar karşılanmaktadır.
Varikosel ameliyatı sonrası oluşabilecek komplikasyonlardan korkan bazı hastalar, sosyal güvenceleri olmasına rağmen bu operasyonu özel hastanelerde yaptırmak istemektedir. Özel hastane Varikosel ameliyatı fiyatı; hastanın varikoselinin gradesine, hastanenin bulunduğu şehre ve tedavinin kapsamına göre 3000-7000 lira arasında değişmektedir. Ortalama olarak Varikosel ameliyatı fiyatı olarak 5000 lira gibi ücret söylenebilir.

Varikosel ameliyatı sonrası dikkat edilmesi gereken bir diğer konuda; hastaya uygulanan operasyon şayet kasık bölgesinden yapılmışsa, hastanın bir müddet yatması gerektiğidir. Şayet müdahale göbekten girilerek uygulanmışsa da, hekimin hastanın beslenmesi ve dinlenmesi konusundaki tavsiyeleri kesinlikle dinlenmelidir. Ancak lazerle Varikosel tedavisi gibi modern tıp uygulamalarında birçok hekim, Varikosel ameliyatı sonrası dikkat edilmesi gerekenler konusunda özel bir durum olmadığını ve hastanın rahat bir şekilde günlük hayatına devam edebileceğini dahi söyleyebilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir