Vücut Sıkılaştırma Yolları

vücut sıkılaştırma

Kilo verme sürecinde genellikle gözden kaçan bir süreç olan yüz germe, kilo vermek kadar önemlidir. Kilo verirken zamanla ciltte kırışıklıklar ve sarkmalar ortaya çıkabilir. Bu durum görsel bir problem olabileceği gibi kişi üzerinde olumsuz psikolojik etki de yaratabilir. Düzenli egzersiz ve diyet değişiklikleri kilo vermek için yeterli olsa da ne yazık ki ince bir vücut veya tonda bir görünüm için bu yeterli olmayabilir. Özellikle hızlı kilo vermek, gevşek ve kötü görünen cilt ve sağlık sorunlarını beraberinde getirir. Ancak formda bir vücut için ne yapacağınızı biliyorsanız, bu tür sorunlardan kaçınmanıza yardımcı olacaktır. Daha formda bir vücutla daha genç ve zinde görünebilir, daha sağlıklı ve daha aktif bir yaşam tarzı sürdürebilirsiniz.vücut sıkılaştırmaTemel güçlendirme egzersizleri nelerdir?

İnce bir vücut için günlük işlerinizde mutlaka squat yapmalısınız.

Tonlu bir görünüm ve tonda bir vücut için mutlaka Plank egzersizini yapmalısınız.

Egzersiz öncesi ve sonrası esneme, daha sıkı görünmenize yardımcı olacaktır.

Pilates makinesinde düzenli hafif egzersiz, daha sıkı bir vücut elde etmek için çok etkilidir.

Süpermen hareketini çalışmalarınıza dahil etmek, hızlı bir şekilde iyileşmenize yardımcı olacaktır.

Yerde sırt üstü yatarak yapacağınız bacak egzersizleri ile sadece bacaklarınızı değil karın kaslarınızı da çalıştırmış olacaksınız. Bu alıştırmaları öğrenmeli ve müfredatınıza dahil etmelisiniz.

İnce bir vücut için 5 altın kural;

KURAL 1. Kontrol altında kilo kaybı: Hızlı kilo vermenin sağlıksız olduğunu ve yakında tekrar kilo vereceğini duymuş olmalısınız. Bu bilgilerin gerçekten doğru olduğunu kanıtlamaya çalışmayın. Diyelim ki kilo vermenin en sağlıklı yolu zamanla kilo vermek. Spor ve diyet desteği ile verilen kiloların geri dönmeyeceğini garanti edebiliriz. Doğru egzersiz ile bu süreçte kilo vereceksiniz ve vücudunuzun sıkılaşması ve yeniden yapılanması için zamanınız olacak. Sıkı bir görünüm ve sıkı bir göbek hayal ediyorsanız, bunun zahmetli bir süreç olduğunu bilmelisiniz.

KURAL 2 – Su tüketimine dikkat edin: Bir yetişkinin günlük tüketmesi gereken ortalama su miktarı yaklaşık 2 litredir. Kilo almak için kilo vermenin yeterli olmadığını bilerek, düzenli su tüketimine de dikkat etmelisiniz. Vücuttaki nem ile yakından ilgili olan su miktarı ihmal edilmemesi gereken bir kuraldır. Spor ve egzersiz sırasında kaybettiğiniz sıvı kaybını içme suyu ile kapatmanız gerekir. Ayrıca düzenli su kullanımı ile vücuttaki toksinlerden hızla kurtulabileceğinizi de hatırlatırız.

KURAL 3 – Dengeli beslenme: Kilo verme sürecinde ve sonrasında diyetinizi güncellemeli ve yaşam biçimi haline getirmelisiniz. Bu sayede hem sağlıklı kalacaksınız hem de verdiğiniz kiloları alamayacaksınız. Beslenme planınızda; Günlük olarak almanız gereken karbonhidrat, yağ ve protein içeren besinleri mutlaka eklemelisiniz. Dengeli ve sağlıklı bir diyet uygulayarak sadece kilo vermekle kalmayacak, aynı zamanda kaslarınızı da güçlendireceksiniz. Daha güçlü kaslara sahip bir vücut oldukça formda ve tonda görünecektir.

KURAL 4 – Daha Fazla Hareket Edin: Düzenli egzersiz yapmanın yanı sıra, günlük yaşamınızda daha aktif olmaya çalışmanız gerekir. Günlük yürüyüşler yapmalı ve ev ile iş arasında mümkün olduğunca araç kullanmaktan kaçınmalısınız. Asansör yerine merdiven kullanarak daha yoğun bir vücut elde edebilirsiniz. Zayıf ama formsuz günlük 30 dakikalık yürüyüşler yerine; Sağlığınızı ve zindeliğinizi koruyabilirsiniz.

KURAL 5 – Cildinizin nem dengesini koruyun: Nem dengesi olan bir cildiniz varsa daha genç görünecek ve cildiniz daha sıkı, parlak ve canlı görünecektir. Kolajen içeren kremler kullanmak cildinizin nemli ve esnek kalmasına yardımcı olacaktır. Formda bir vücut için bitkisel yağlar ile de destek alabileceğinizi bilmelisiniz. Düzenli kullanımla daha sıkı ve sıkı bir görünüme kavuşacağınızı bilmelisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir