Yazın Katili Sivrisinekler

Sivrisinek kanatlı hayvanlar takımından olan küçük yapılı canlılardır. Sivrisinekler insan ve hayvan kanını emerek beslenen bir böcek türüdür. Sivrisineğin başının iki yanında antenleri vardır. Bu antenleri ile hem besinin yerini bulurlar hem de iletişimini sağlarlar. Sivri sineklerin göğüs kısmında kanatları ve 3 çift ayakları bulunur. Ayakları bedenine oranla oldukça uzundur. Sivrisineklerin karınları esnek bir deriye sahiptir. Sivrisinekler esnek karınları sayesinde kendi ağırlıklarından fazla kan emebilirler, böylece şişer ama patlamazlar. Kan emerek beslenen sivri sinek çok iyi bir pompalama mekanizması kullanır. Sivrisineğin başının içi, tümüyle kaslarla kaplı boşluklar şeklindedir. Sivrisinekler vücutlarının 6 katı kan emerler. Yani 15 dakika da 300 mikrolite kan emerler. Sivrisineklerin ne zaman kan emmeyi durduracaklarını söyleyen, sinir sistemine bağlı algılayıcıya sahiptirler.

Sivrisinekler ihtiyacı olan şeker ve proteini bitki ve meyve sularından elde ederler. Yalnızca dişi sivrisineğin kana ihtiyacı vardır, çünkü dişi sivrisinekler yumurta üretilmek için kana ihtiyaç duyarlar. Sivrisinek cilde en yakın olan damarı tespit ettikten sonra alt ve üst çene yardımıyla deriyi derinlemesine keser. Deri içine akıttığı sıvı dokuları uyuştururken aynı zamanda kanın pıhtılaşmasını engelleyerek kanın dişi sivrisineğin karnına dolmasını sağlar.

Sivrisinek hastalığı nasıl bulaştırır?

Sivrisinekler sürekli kan emmek için canlıları değiştirirler ve böylece hastalık bulaştırırlar. Sivrisinekler sarıhumma, fil hastalığı ya da sıtma gibi parazit hastalıkların yayılmasına neden olurlar. Sivrisinekler doğru bilinenin aksine kışında hangi evrede olursa olsun yaşayabilirler. Sivrisinekler hava da uçarlarken çiftleşirler. Erkek sivrisineğin dişisini hava da tutmak için kullandığı kıskaçları vardır. Ancak erkek sivrisinek erişkin olana kadar, yani yaşamlarının 24 saati boyunca çiftleşemezler. çünkü bu zaman içerisinde antenleri henüz kurumadığından sağırdırlar. Bu yüzden dişilerin çiftleşme çağrılarını duyamazlar.

Sivrisinekler nasıl çoğalırlar?

Sivrisinekler yumurta ile çoğalırlar. Yumurtadan çıkan sivrisinek yavrularının ( larvaların ) gelişmeleri tamamlanabilmesi için küçük su birikintisine ihtiyaçları vardır. Sivrisinek yumurtaları su bulunan her ortamda gelişebilirler. Dişi sivri sinek, karnının altında bulunan alıcı sayesinde, toprağın yumurtalar için nem ve sıcaklık ölçüsünü belirleyebilir. Dişi sivrisinek bir defa da 200 – 400 arası yumurta yumurtlayabilir. Sivrisinekler genelde karanlık zamanlarda uçarlar. Sivrisineklerin doğada yaşayan pek çok düşmanları vardır. Kurbağalar, kertenkeleler, bukalemunlar, balıklar, kuşlar ve yarasalar sivrisinek ve larvalarıyla ( yavrularıyla ) beslenirler. Sivrisinekler çok hızlı üreyen kan emici canlılardır.Sivrisinek kan emerken yüksek derece de basınç oluşur. Sivrisineğin vücudu bu basınca oldukça dayanıklıdır. Sivri sinekler genellikle yaşam alanı olarak nemli ortamları, pis su borularını, çamurlu bataklık alanları, çöplükleri, vs. gibi yerleri tercih ederler.

Sivrisinekler insanları ısırıp kan emdikleri için insana hastalık bulaştıran haşerelerdir.Sivri sinek oldukça fazla üreyen canlılardır ve geceleri aktif olduğu için mücadelesi diğer haşerelerden farklıdır. Sivrisineğin vücudu üzerinde ufak kıllar vardır. Ayrıca kafa, kanat ve bacaklarında pullar vardır. Sivrisinek gece uyurken insanlara yaklaşarak ısırıp kanlarını emer. Zifiri karanlıktaki bir yatak odasına giren sivrisinek, uyuyan kişinin açıktaki bedenini gayet net bir biçimde algılar. Sivrisinek avının üzerine o kadar yumuşak konar ki, bu çoğu zaman hissedilmez bile. Sivrisinekler insanların kanlarını emerek mikrop bulaştırırlar. Sivrisinek ev içerisine yerleştikten sonra hızlıca üremeye başlar. Ve son derece insanlarda rahatsızlık meydana getirir. Sivrisinekler bütün hayvanlarında kanlarını emerler. çeşitli canlıdan kan emerek mikrobun yayılmasına neden olurlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir